R22 uitfasering en subsidiemogelijkheden

Koelinstallaties welke voorzien zijn van een HCFK, zoals R22, hebben vanaf 1 januari 2010 te maken met gewijzigde regelgeving. Wat zijn de consequenties en de subsidiemogelijkheden?

Het is vanaf 1 januari 2010 verboden om bestaande installaties met nieuwe R22 bij te vullen. Vanaf 1 januari 2015 is ook het bijvullen met gerecyclede R22 verboden. De koelinstallaties mogen nog wel in bedrijf blijven.

Uit onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Koel- en Vrieshuizen (NEKOVRI) blijkt dat het effect op de sector zeer groot is, omdat ruim 50% van de koel- en vrieshuizen gebruikmaakt van het koelmiddel R22.

Dit betekent dat u als eigenaar van een koel- of vriesinstallatie een aantal mogelijkheden heeft.

1.

De R22 installatie in gebruik houden, waarbij er vanuit wordt gegaan dat er geen lekkages optreden zodat bijvullen niet noodzakelijk is en waarbij aan het einde van de levensduur wordt overgaan tot vervanging.

2.

Ombouw van de bestaande installatie waardoor R22 niet langer wordt gebruikt als koudemiddel, maar andere minder schadelijke HFK of natuurlijke koudemiddelen kunnen worden toegepast.

3.

Investeren een nieuwe koelinstallatie met HFK of natuurlijke koudemiddelen, waardoor nieuwe regelgeving niet van toepassing is op de onderneming.

Koelinstallaties die gebruikmaken van natuurlijke koudemiddelen zoals bijvoorbeeld ammoniak, CO2, butaan, propaan, vormen een zeer goed alternatief voor de huidige HCFK-systemen en moeten daarom bij de bouw van een nieuwe koelinstallatie altijd worden overwogen. Enerzijds vanwege het lage energieverbruik en anderzijds vanwege het milieuaspect. Over het algemeen wordt het interessant om te kijken naar natuurlijke koudemiddelen op het moment dat er meer dan 200 kW koelvermogen benodigd is.

Subsidiemogelijkheden

Door nu te investeren in een koelinstallatie op basis van HFK of natuurlijke koudemiddelen kunnen ondernemers in aanmerking komen voor subsidies. De subsidiemogelijkheden bestaan uit:

-

vervanging van een koelmachine met een hoog energieverbruik door een energiezuinige koelmachine (energiebesparing moet in een bepaalde verhouding staan tot de investeringskosten)

-

vervanging van een koelmachine door een warmtepomp met een COP > 4

-

investering in een nieuwe energiezuinige koel-/vriesinstallatie

Om voor subsidie in aanmerking te kunnen komen dienen de bovengenoemde investeringen aan een aantal belangrijke voorwaarden te voldoen. Subvention is op de hoogte van deze voorwaarden en kan op basis van overleg met leveranciers beoordelen of u voor subsidie in aanmerking kunt komen.

Naast het verzorgen van de aanvraag, beantwoordt Subvention tevens technisch inhoudelijk vragen die betrekking hebben op bijvoorbeeld rendement en koelvermogen. Wij raden ondernemers altijd aan om in het offertetraject contact met ons op te nemen. In deze fase kunnen de technische specificaties van de installatie nog worden gewijzigd en dit betekent wellicht het verschil tussen wel of geen subsidie.

Voor meer informatie kunt u contact opnemen met:

Subvention Ommen Subvention Enschede

Contactpersoon : De heer R. (Ramon) IJzebrink Contactpersoon : De heer T.J. Vaneker

Telefoon : 0529 – 465 255 Telefoon : 053 – 43 48 512

E-mail : r.ijzebrink@subvention.nl E-mail : t.vaneker@subvention.nl

Interessante links